• Odwiedziło nas: 1907285

231 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

28 kwietnia 2022 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Konstytucji 3 Maja.

W uroczystości wzięli udział uczniowie klas pierwszych liceum i technikum oraz klasa 3 E TE i 3 p/w LO. Gosława Borkowska-Kuśmierz i Anna Grzelczak przygotowały gazetkę tematyczną oraz przeprowadziły lekcję historii ilustrowaną prezentacją multimedialną. Uczniowie poznali sytuację Rzeczypospolitej
w XVIII wieku oraz okoliczności uchwalenia konstytucji i sylwetki jej twórców. Konstytucja dawała Polakom nadzieję na uregulowanie ustroju prawnego i ocalenie kraju. Radość z uchwalenia konstytucji była impulsem do rozwoju twórczości artystycznej, w tym „Mazurka Trzeciego Maja”, który towarzyszył uczestnikom spotkania.
Od 6 kwietnia 1990 roku decyzją sejmu polskiego dzień uchwalenia konstytucji - 3 Maja ustanowiono świętem narodowym w Polsce. W tym dniu w wielu polskich miastach odbywają się uroczyste obchody.