• Odwiedziło nas: 1986246

Lekcja otwarta w ZSP nr 1

12 maja 2022 r. odbyła się lekcja otwarta dla klas mundurowych – 1 P/W, 2 P/W, 3 P/W – LO.
Temat: „BHP w służbach mundurowych. Zawód żołnierza i policjanta. Charakterystyka i zagrożenia związane z zawodem.”

Cele i treści, z jakimi uczniowie się zapoznali, to m.in.:
1. Przedmiot i zadania stawiane pracownikom w zawodzie żołnierz, policjant.
2. Kształtowanie stanowiska pracy.
3. Przygotowywanie zasad bezpiecznej pracy.
4. Proces projektowania bezpiecznego stanowiska pracy. Zagrożenia z tym związane.
7. Środki wspomagające przygotowywanie się do pracy i ochronę zdrowia.
Uczniowie mieli okazję zapoznać się z problematyką „BHP”, gdzie jest widziana w ww. zawodach w sposób odmienny niż w typowym środowisku pracy, w którym sytuacje niebezpieczne i różnego typu obciążenia są bardzo często efektem błędów w przestrzeganiu reguł bezpieczeństwa. Praca w zawodzie policjanta i żołnierza stawia szczególnie wysokie wymagania osobom, które ją wykonują. Jego specyfika wiąże się z poziomem bezpieczeństwa i porządku publicznego, a co za tym idzie, powoduje znaczne obciążenie psychiczne oraz fizyczne. Stres jest zatem nieodzownym elementem wykonywania tej pracy. Przyczynia się do tego m.in. częste uczestnictwo w wyczerpujących akcjach, narażenie życia własnego
i innych, dyspozycyjność, brak stabilizacji zawodowej, presja publiczna, podejmowanie szybkich decyzji oraz używanie broni. Zjawisko wzrastającej liczby kobiet pełniących służbę wojskową i policyjną stworzyło potrzebę zajęcia się także problematyką oceny ciężkości ich pracy i badań wydatku energetycznego również grupy zawodowej.
Lekcja została przeprowadzona przez Panią Ewę Czaję i Małgorzatę Warzyńską w obecności gościa Pani Dyrektor Aleksandry Wypych – Gamrot.

Opiekunami klas były m.in. Pani Iwona Frączkowska i Monika Mik.
Dziękujemy za tak liczne przybycie.