• Odwiedziło nas: 1988218

TURNIEJ MASZYN WIATROWYCH

25 marca w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Końskich odbyły się półfinały regionalne Turnieju maszyn wiatrowych.

Zawody otworzyli: Krzysztof Stachera Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Oświaty i Zdrowia oraz wicedyrektor ZSP nr 1 w Końskich Michał Myszkowski. W zmaganiach Szkół Podstawowych wzięły udział trzy drużyny, natomiast w kategorii Szkół Ponadpodstawowych 20. ZSP 1 w Bełchatowie reprezentowali uczniowie klasy II Technikum urządzeń i systemów energetyki odnawialnej: Norbert Rogalewicz i Szymon Stopiński. Turniej klasyfikacyjny w kategorii Szkół Ponadpodstawowych wygrała drużyna gospodarzy, Szymon Stopiński z ZSP nr 1 w Bełchatowie zajął II miejsce. Należy dodać, że „Turniej maszyn wiatrowych” organizowany przez Piaseczańską fundację ekologiczną to jedna z niewielu form współzawodnictwa, gdzie mogą zmierzyć się osoby zajmujące się majsterkowaniem. Zadanie polega na zbudowaniu maszyny przetwarzającej energię wiatrową na mechaniczną z jak największą sprawnością. Maszyna musi spełniać wymagania dotyczące wymiarów zewnętrznych, tak by możliwe było zamontowanie jej na stanowisku pomiarowym. Każda maszyna przechodzi cykl sterowanych komputerowo pomiarów. Konkurencja odbywa się w trzech kategoriach: maksymalna prędkość obrotowa, maksymalny moment obrotowy i maksymalna moc. We współzawodnictwie biorą udział drużyny konstruktorów liczące maksymalnie do trzech osób, współzawodnictwo zaś odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych: Szkoły Podstawowe i Ponadpodstawowe. Konkurs jest dwuetapowy - zwycięzcy kwalifikacji regionalnych awansują do finału krajowego, który odbędzie się w Warszawie. Szymon gratulujemy wyników w obecnym etapie!!!

Beata Susmenda
Aleksandra Wypych - Gamrot