• Odwiedziło nas: 1905728

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości z Chłopską Szkołą Biznesu

Z okazji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości pracownicy Młodzieżowego Centrum Kariery OHP w Bełchatowie wspólnie z Panią Agnieszką Jędrzejewską Florczyk zaproponowali uczniom z ZSP nr 1 w Bełchatowie nietypową lekcję przedsiębiorczości. W dniu 17 listopada 2022 przeprowadzili w szkole symulacyjną grę ekonomiczną „Chłopska Szkoła Biznesu”.

Uczniowie wcielili się w role historycznych przedsiębiorców - XVIII-wiecznych rzemieślników z Andrychowa: tkaczy, kowali i piekarzy, którzy produkują swoje towary, handlują z innymi graczami na jarmarkach i gromadzą towary niezbędne do zrealizowania wypraw handlowych do wybranych miast Europy.
Gra została opracowana przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie jako narzędzie edukacyjne, szkoleniowe lub integracyjne, służące do pracy z grupą. Gra jest prostą symulacją mechanizmów wolnego rynku, na którym można obserwować takie zjawiska jak podaż, popyt, spółka handlowa, cena, koszty produkcji, negocjacje handlowe i wiele innych. Nie ulega wątpliwości, że do największych zalet tej gry nalezą: kształtowanie postaw przedsiębiorczych wśród graczy, pobudzenie ich kreatywności i innowacyjności w działaniu, a także rozwijani umiejętności negocjacji, podejmowania ryzyka, współpracy w grupie, nawiązywania kontaktów handlowych oraz samodzielności w działaniu.
Gra cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród młodych osób, uczniowie chętnie wcielali się w powierzone im role, z zapałem i zaangażowaniem przystępowali do negocjacji biznesowych oraz dalekich wypraw handlowych.