• Odwiedziło nas: 2024540

Łowicz – Arkadia – Nieborów

W piątek 19 kwietnia 2024 r. odbyła się szkolna wycieczka uczniów ZSP 1 w Bełchatowie mająca na celu poznanie Ziemi Łowickiej.

Jednym z pomników kultury łowickiej – począwszy od zabytku architektury poprzez pamiątki historyczne, skończywszy na sztuce ludowej – jest łowickie Muzeum, gdzie to rozpoczęła się nasza wycieczka. Na terenie ogrodu przy gmachu głównym muzeum znajduje się Ośrodek Plenerowy Budownictwa Ludowego popularnie nazywany miniskansenem. To tutaj prezentowane są najstarsze, przeniesione z terenu dawnego Księstwa Łowickiego, budynki mieszkalne i gospodarcze. Ekspozycję uzupełnia wystawa sprzętów oraz pojazdów używanych w gospodarstwie wiejskim. W ogrodzie, mogliśmy obejrzeć także przykłady uli figuralnych i skrzynkowych oraz rabaty z roślinami wykorzystywanymi w magii i medycynie ludowej. Następnie uczestnicy wycieczki spacerowali alejami ogrodu sentymentalno-romantycznego Arkadii, słuchając ciekawych historii na temat tego jakże urokliwego miejsca, założonego przez Helenę Radziwiłłową w XVIII w. i urzekającego do dziś widokami, roślinnością i nastrojem. Następnie pojechaliśmy zwiedzać zespół pałacowo-ogrodowy w Nieborowie, w którym mieści się oddział Muzeum Narodowego w Warszawie. Początki Nieborowa sięgają już XII w. Pałac wzniesiony w końcu XVII w. urzeka bogactwem wystroju, wielkością, kolekcją książek, obrazów i ceramiki oraz przylegającym do niego ogrodem. Uczestnicy wyprawy przywieźli wiele wrażeń, pamiątek i zdjęć. Poszerzyliśmy wiedzę o tym regionie, zacieśniliśmy kontakty rówieśnicze. Ze śpiewem na ustach wracaliśmy do domu.

Organizator wycieczki: Pani Monika Mik

Opiekę nad uczniami sprawowali: Panie - Małgorzata Warzyńska, Izabela Kurkowska, Anna Nowak oraz Pan Piotr Dziamski.