• Odwiedziło nas: 2056648

Środa, 2024-05-15

Imieniny: Dionizego, Nadziei

PODSUMOWANIE PROJEKTU „KOSMICZNA WIEDZA – KURSY I SZKOLENIA W ZSP NR 1 W BEŁCHATOWIE”

Powiat Bełchatowski zakończył realizację projektu „Kosmiczna wiedza II – kursy i szkolenia w ZSP Nr 1 w Bełchatowie”, na który pozyskał dotację z Urzędu Marszałkowskiego.

30.12.2022

Głównym celem projektu było zwiększenie przez uczniów ZSP Nr 1 w Bełchatowie kwalifikacji zawodowych mających wpływ na wzrost konkurencyjności na rynku pracy poprzez udział w kursach zawodowych i szkoleniach oraz stażach z wykorzystaniem nowoczesnych środków dydaktycznych, jak również doskonalenie zawodowe nauczycieli.

W projekcie udział wzięło 2 nauczycieli oraz 80 uczniów z Zespołu ZSP Nr 1 w Bełchatowie uczących się na kierunkach technik: elektronik, elektryk, informatyk, urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, pojazdów samochodowych.

Projekt obejmował następujące formy wsparcia:

• Szkolenia specjalistyczne IPC dla nauczycieli kształcenia zawodowego (dla 2 nauczycieli);
  • Doposażenie czterech pracowni zawodowych  - pracowni informatycznej, elektronicznej, elektryczno-elektronicznej oraz pracowni IPC.
  • Szkolenia specjalistyczne IPC (dla 80 uczniów) - zaawansowane metody lutowania i naprawy pakietów elektronicznych działających w przestrzeni kosmicznej;
  • Kursy zawodowe SEP (dla 80 uczniów);
  • Staże zawodowe ze stypendium w wysokości 1 800 zł (brutto) dla każdego ucznia;

Ukończenie specjalistycznego szkolenia IPC z zakresu zaawansowanych metod lutowania pozwoliło uczniom  uzyskać dodatkowe kwalifikacje
i międzynarodowy certyfikat ukończenia szkolenia IPC-7711/7721 oraz imienny certyfikat MEN. Z kolei Ukończenie kursu SEP pozwoliło zdobyć uczniom uprawnienia do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci na stanowisku eksploatacji. Celem zrealizowanych szkoleń było również przygotowanie nauczycieli kształcenia zawodowego do podnoszenia jakości pracy z uczniem w kierunku rozwoju zawodowego. Niezwykle ważną formą wsparcia w ramach projektu były również staże zawodowe zorganizowane w firmach z regionu łódzkiego o profilu zbieżnym do kierunku kształcenia stażystów, za które uczniowie otrzymali stypendium w wysokości 1 800,00 zł.

Realizacja projektu przyczyni się do podniesienia jakości kształcenia lokalnej młodzieży, wzmocni umiejętności praktyczne istotne dla absolwentów szkół zawodowych, co zwiększy ich szansę na znalezienie zatrudnienia w przyszłości. Udział uczniów w zorganizowanych kursach i szkoleniach poszerzonych o podjęcie praktyki zawodowej umożliwił zdobycie umiejętności i kompetencji w „kierunkach z przyszłością” pożądanych przez lokalnych pracodawców oraz pozwolił uzyskać doświadczenie w wybranych przez nich zawodach.

Pozyskana dotacja stanowi nieocenione wsparcie w doposażeniu szkoły, by stworzyć młodzieży warunki zbliżone do naturalnej pracy, właściwe dla nauczanych zawodów. Nowoczesny sprzęt przyczyni się do podniesienia jakości kształcenia zawodowego oraz poprawy warunków nauczania w ZSP Nr 1
w Bełchatowie.

Wartość projektu: 1 391 145,40 zł (wysokość dofinansowania: 1 252 030,86zł)

Termin realizacji projektu: 01.02.2021 -  31.12.2022r.

Projekt „Kosmiczna wiedza II – kursy i szkolenia w ZSP Nr 1 w Bełchatowie” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014 – 2020 w ramach Priorytetu XI. Edukacja Kwalifikacje Umiejętności, Działania XI.3. Kształcenie  zawodowe, Poddziałania XI.3.1 Kształcenie zawodowe.