• Odwiedziło nas: 2033337

Światowy Dzień Walki z Depresją

Dnia 23 lutego 2023r. obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją.

Czym jest depresja?

Depresja to zespół zaburzeń psychicznych, który może dotknąć każdego, w dowolnym wieku i pod każdą szerokością geograficzną.  Należy do grupy zaburzeń afektywnych, czyli zaburzeń nastroju. Osoby cierpiące na depresję odczuwają długotrwałe obniżenie nastroju, objawiające się poczuciem smutku i pustki, ciągłego zmęczenia, zobojętnienia, bezradności, lęku, niską samooceną, pesymizmem oraz dolegliwościami somatycznymi: spowolnieniem ruchowym, bólami głowy, utratą apetytu i zmianą wagi ciała, nadmierną sennością, zmniejszeniem libido, nasileniem chorób współistniejących.

Depresja, tym różni się od chwilowych kryzysów, że nieprzerwanie utrzymuje się przez dłuższy czas i negatywnie wpływa na codzienne funkcjonowanie, powoduje zaniedbywanie dotychczasowych obowiązków (praca, nauka) i czynności dnia codziennego (żywienie, higiena osobista, kontakt z rodziną) oraz porzucenie zajęć przynoszących radość i relaks.

Depresja to choroba, która obecnie zaliczana jest do jednych z najczęściej występujących na świecie.

Objawy wskazujące na depresję warto skonsultować z psychologiem lub z psychiatrą. W najtrudniejszych sytuacjach zalecana jest hospitalizacja.

Ogólnopolski nr zaufania dla dzieci i młodzieży prowadzony przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę – 116 111

Telefon zaufania  800 12 12 12

Poradnia Zdrowia Psychicznego na terenie szpitala Wojewódzkiego im. Jana Pawła II w  Bełchatowie 44 635 82 94

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Bełchatowie 44 632 28 74