• Odwiedziło nas: 2035417

Wtorek, 2024-05-07

Imieniny: Augusta, Gizeli

Poczet sztandarowy ze sztandarem AK na uroczystościach pogrzebowych Józefa Wodzińskiego

Dnia 15 czerwca 2023 r. delegacja uczniów z naszej szkoły ze sztandarem Armii Krajowej uczestniczyła w pogrzebie Józefa Wodzińskiego, znanego działacza społecznego i propagatora wartości patriotycznych. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w kaplicy cmentarnej w Bełchatowie.

Skład pocztu sztandarowego: Hubert Retek (kl. III I TE), Mateusz Stasiak (kl. III I TE), Maksymilian Maras (kl. III I TE), Zuzanna Paluszczak (kl. I P LO), Oliwia Zduniak (kl. I P LO).

Józef Wodziński to postać nieodłącznie kojarzona z bełchatowskim Związkiem Strzeleckim Strzelec - w 1991 roku reaktywował Związek Strzelecki w Bełchatowie, który prężnie działa do dziś. Był wieloletnim dowódcą Jednostki Strzeleckiej w naszym mieście, a także Członkiem Naczelnej Rady Strzeleckiej i Komendy Głównej. Został odznaczony brązowym, srebrnym i złotym Krzyżem Zasługi oraz brązowym i srebrnym medalem za Zasługi dla obronności kraju. W przeszłości organizował wiele uroczystości patriotycznych w mieście i powiecie. Był też wiceprezesem bełchatowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Udział młodzieży szkolnej w takiej uroczystości to wyraz szacunku nie tylko dla samego zmarłego i jego rodziny, ale też dla wszystkich postaw patriotycznych.