Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1459207
  • Do końca roku: 21 dni
  • Do wakacji: 194 dni

Kalendarium

Niedziela, 2023-12-10

Imieniny: Danieli, Bohdana

Spektakl teatralny „Peruwiańskie paszporty”

W dniu 20.11.2023 uczniowie klas maturalnych: V i, V E, V D TE na zaproszenie pani prezydent miasta Bełchatowa Marioli Czechowskiej w ramach jesiennych spotkań z teatrem, uczestniczyli w spektaklu teatralnym pt. "Peruwiańskie paszporty".

Spektakl teatralny „Peruwiańskie paszporty”, autorstwa pabianiczanina Rafała Zięby, rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych. W 1943 r. w polskim konsulacie w Bernie w Szwajcarii i w 1963 r. w Warszawie w mieszkaniu konsula w Szwajcarii, Aleksandra Ładosia. W latach 1941-1943 r. działająca konspiracyjnie grupa pracowników polskiego konsulatu przy pomocy pracowników ambasad państw południowoamerykańskich przygotowywała fikcyjne paszporty dla Żydów z gett na terenie Polski, a także Holandii. Dzięki nim zagrożeni śmiercią z ręki Niemców Żydzi, wyjeżdżali do nieokupowanej Francji (Vichy), a potem do krajów Południowej Ameryki. Polska grupa była cały czas pod bacznym okiem niemieckiej Abwehry i policji szwajcarskiej. Dzięki bohaterskiej działalności Polaków uratowało się od Zagłady ok. 10.000 Żydów.
Drugą płaszczyznę czasową stanowi 1963 rok i działalność Ładosia, który wrócił do Polski po wojnie i samodzielnie działał politycznie, , na rzecz uznania polskiej granicy zachodniej przez RFN będąc cały czas pod okiem SB. W sztuce występuje czterech znanych i cenionych warszawskich aktorów.

Opiekunami naszych uczniów podczas spektaklu były panie: Monika Luter, Agnieszka Salamon-Wiśniewska, Mariola Chmielewska i Iwona Krawczyk.

Kontakt

ul. Czapliniecka 96
97 - 400 Bełchatów
woj. łódzkie
Polska

 

Telefon: 446323156

email: sekretariat@zsp1belchatow.pl