• Odwiedziło nas: 2043406

Piątek, 2024-05-10

Imieniny: Antoniny, Izydory

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

Z okazji Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości pracownicy Młodzieżowego Centrum Kariery OHP Bełchatów wspólnie z panią Agnieszką Jędrzejewską-Florczyk zaproponowali uczniom ZSP nr 1 w dniu 17 listopada 2023 r. lekcję z funduszami europejskimi i nietypową lekcję przedsiębiorczości.

Pani Aleksandra Kałużna z Lokalnego Punktu Informacji Funduszy Europejskich w Bełchatowie przedstawiła możliwości jakie posiadają młodzi ludzie w ramach
wsparcia Unii Europejskiej. Omówiła przede wszystkim sposoby pozyskiwania funduszy na założenie własnej działalności gospodarczej, a także pomoc w postaci pożyczki na kształcenie, w przypadku chęci podniesienia swoich kwalifikacji.

Pani Agnieszka Klepacka i p. Monika Perka z MCK OHP w Bełchatowie zapoznały uczniów klasy V D TE , V E TE i II p LO z działalnością jednostek, omówiły wspólnie z młodzieżą atuty, czyli cechy, umiejętności i działania, które wspierają przedsiębiorczość, a także wady i zalety prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Uczniowie klasy II p LO  uczestniczyli  również w dniu 17.11.2023r. w symulacyjnej grze ekonomicznej „Chłopska Szkoła Biznesu”. Wcielili się w role historycznych przedsiębiorców - XVIII-wiecznych rzemieślników z Andrychowa: tkaczy, kowali i piekarzy, którzy produkują swoje towary, handlują z innymi graczami na jarmarkach i gromadzą towary niezbędne do zrealizowania wypraw handlowych do wybranych miast Europy. Do największych zalet tej gry należy: kształtowanie postaw przedsiębiorczych wśród graczy, pobudzenie ich kreatywności i innowacyjności w działaniu, a także rozwijani umiejętności negocjacji, podejmowania ryzyka, współpracy w grupie, nawiązywania kontaktów handlowych oraz samodzielności w działaniu.
Gra cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród młodych osób, uczniowie chętnie wcielali się w powierzone im role, z zapałem i zaangażowaniem przystępowali do negocjacji biznesowych oraz dalekich wypraw handlowych.